Aktualności

Centralne obchody Święta Polciji

Data publikacji 25.07.2022

W dniu 23 lipca 2022 r. o godzinie 10.00 przed katowickim Spodkiem odbyły się Uroczystości Centralnych Obchodów Święta Policji 2022, w którym udział wzięła insp. dr Gabriela Socha – Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach.

Obchody policyjnego  święta nabierają w tym roku szczególnego charakteru. W tym roku bowiem przypada setna rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski oraz setna rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wieńca przy Pomniku Powstańców Śląskich przez Wojewodę Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice oraz Komendanta Głównego Policji i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Następnie Prezydent Andrzej Duda w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka dokonał przeglądu pododdziałów Policji.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie 6 oficerom Policji, a szef resortu MSWiA wręczył im szable.

Po wręczeniu nominacji generalskich, Prezydent Andrzej Duda wręczył medale państwowe i resortowe. Komendant Główny Policji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - co jest wyróżnieniem i podziękowaniem dla całej formacji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, w asyście Komendanta Głównego Policji, wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi, w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego .

Następnie przyszedł czas na promocję oficerską absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. 

Laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” statuetki oraz listy gratulacyjne wręczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którą przyjął ich przełożony - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn.

W zabezpieczeniu uroczystości udział wzięli słuchacze Szkoły Policji w Katowicach.

Po apelu, dalsza część centralnych obchodów Święta Policji przeniosła się do Gliwic. Tam najpierw odbył się piknik rodzinny, a o 15.00, na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka, został rozegrany mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami polskiej i rumuńskiej Policji.

 

Powrót na górę strony