Służby patrolowe słuchaczy

Data publikacji 27.09.2022

W dniach od 5 do 23 września 2022 r. w ramach zajęć dydaktycznych w zakresie pełnienia służby patrolowej słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-2/22 realizowali służby patrolowe na terenie jednostek organizacyjnych Policji garnizonów śląskiego i lubuskiego.

Zajęcia praktyczne odbyły się na terenie komend miejskich i powiatowych Policji w Katowicach, Tychach, Zabrzu, Mysłowicach, Sosnowcu, Mikołowie, Świętochłowicach, Chorzowie oraz Bytomiu. Dodatkowo jedna z grup szkoleniowych miała okazję pełnić służby patrolowe w ramach zabezpieczenia imprezy „Winobranie 2022” na terenie Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze w ramach porozumienia pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach a Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Słuchacze pełnili służby patrolowe pod opieką i nadzorem doświadczonych funkcjonariuszy. Nauczyciele policyjni szkoły sprawowali nadzór pedagogiczny nad słuchaczami, udzielając wskazówek w zakresie sposobu wykonywania poszczególnych czynności służbowych. W trakcie realizowanych zajęć w jednostkach terenowych Policji słuchacze mieli możliwość bezpośredniego wykonywania czynności służbowych, a także obserwowania i współudziału w czynnościach wykonywanych przez policjantów będących ich opiekunami.

W służbach uczestniczyło 201 słuchaczy, którzy podczas wykonywania czynności służbowych wraz z policjantami z jednostek terenowych przeprowadzili 1276 interwencji, wylegitymowali 1990 osób, nałożyli 521 mandaty karne oraz zatrzymali 37 osób, w tym między innymi poszukiwanych i sprawców kradzieży. Liczba czynności służbowych podejmowanych przez słuchaczy w czasie realizacji służb patrolowych wskazuje, że jest to dla nich niewątpliwie niezapomniane doświadczenie oraz możliwość nauki przez praktykę.