Dzień Edukacji Narodowej 2022

Data publikacji 17.10.2022

14 października br. o godz. 14.00 w auli Szkoły Policji w Katowicach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas którego Komendant Szkoły insp. Jarosław Gałuszka wraz zastępcą do spraw logistycznych insp. Zbigniewem Chrzęstkiem podziękowali zgromadzonym policjantom i pracownikom cywilnym za dotychczasową pracę na rzecz procesu dydaktycznego. Wręczono również odznaczenia i okolicznościowe ryngrafy.

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy Karty Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Andrzej Kinasiewicz – Prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK w Katowicach, Bogdan Ogrodzki – Dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK w Katowicach, Pani Małgorzata Klimczyk – Słapa przewodnicząca NSZZ Pracowników Policji Szkoły Policji w Katowicach, nadkom. Paweł Sitko Przewodniczący NSZZP Szkoły Policji w Katowicach oraz Pan  Piotr Dźwigała – Zastępca Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji.

Rozpoczynając uroczystość insp. Jarosław Gałuszka złożył życzenia wytrwałości i niegasnącego zapału w odpowiedzialnej pracy związanej ze szkoleniem policjantów, a także dziękował za zaangażowanie w pracę dydaktyczną. Podziękował również wszystkim pracownikom cywilnym wspierającym działalność szkoły, po czym przystąpiono do wręczania odznaczeń i ryngrafów. Odznaczeni zostali:

Złotym medalem „Za Długoletnią Służbę”:

·         mł. insp. Henryk Bartecki,
·         mł. insp. Piotr Sobiech.

Srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”:

·        podinsp. Mariusz Milowski,
·         asp. szt. Daniel Krupa.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej:

·        kom. Michał Stępień.

Pamiątkowe ryngrafy za długoletnią służbę i pracę w Szkole Policji w Katowicach otrzymali:

·        mł. insp. Adam Warecki,
·         podinsp. Tomasz Sibiela,
·         podinsp. Paweł Wąsiel,
·         Pani Monika Gurczyńska,
·         Pan Marek Białas.

Dodatkowo Minister Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, nadał Medal Komisji Edukacji Narodowej mł. insp. Tomaszowi Stechnijowi i podinsp. Michałowi Adamczykowi.

Głos zabrał również Prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK w Katowicach Andrzej Kinasiewicz.

Na zakończenie uroczystości Komendant Szkoły insp. Jarosław Gałuszka i zastępca Komendanta insp. Zbigniew Chrzęstek złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona auli podinsp. Piotra Urbańczyka.