Jubileusz 25-lecia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach

Data publikacji 07.11.2022

5 listopada 2022 r. w Jachrance odbyła się gala 25-lecia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, w której uczestniczył Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka.

Dzień wcześniej, wieczorem odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, którą celebrował ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski wraz z kapelanami Policji, który o poległych policjantach powiedział, że byli bohaterami oraz, że dziś są cichymi aniołami. Tuż po mszy św. wzruszającym momentem było zapalenie zniczy przez rodziny w ciszy, po czym odczytane zostało 289 nazwisk poległych funkcjonariuszy.

Uroczyście uczczono pamięć poległych policjantów. Przed Kościołem odbył się Apel Pamięci i oddano salwę honorową, a podopieczni i przedstawiciele Fundacji oraz gen.insp. Jarosław Szymczyk wraz z delegacją policjantów złożyli wieńce pod pomnikiem Legionowskich ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Na sali obecni byli komendanci wojewódzcy, kierownicy jednostek organizacyjnych Policji, komendanci szkół Policji i dyrektorzy biur KGP. Nie zabrakło również przedstawicieli stowarzyszeń: Michała Wykowskiego z Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., prezesa Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji RP nadinsp. w st. spocz. Adama Rapackiego, Marka Górnickiego prezesa Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami RP oraz przedstawicieli NSZZP z kom. Rafałem Jankowskim na czele. Ale najważniejsi na uroczystości tego dnia byli – podopieczni Fundacji, którzy przyjechali z całej Polski.

Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach Irena Zając witając wszystkich przybyłych nie kryła wzruszenia i wdzięczności: – Od czasu kiedy pan generał Marek Papała założył tę fundację i dało to podstawy prawne i organizacyjne, żeby móc pomagać rodzinom policjantów poległych na służbie, 25 lat temu, nasza fundacja bardzo się zmieniła. Było to epokowe wydarzenie. Po tych 25 latach odczuwam ogromną satysfakcję z naszych osiągnięć. Szczególne podziękowania prezes Fundacji skierowała do gen. insp. Jarosława Szymczyka za wyjątkowe zaangażowanie i aktywność na rzecz Fundacji. Podczas gali wręczone zostały Medale „Szlachetnemu Sercu - Cordi Nobile”.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas wystąpienia odniósł się do rozwiązań dotyczących nowego świadczenia pieniężnego dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. – Państwo ma obowiązek wobec funkcjonariuszy i ich najbliższych. Obowiązek objęcia ich opieką. Dlatego kilka dni temu przedstawiłem projekt ustawy o świadczeniu dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Projekt ustawy zakłada dożywotnie, bezwarunkowe wsparcie dla wdowy i wdowca. Będzie ono wynosiło tyle, ile średnie uposażenie w danej formacji. Wsparcie w wysokości 50 proc. tej kwoty będą otrzymywały także dzieci i rodzice poległego. Chcę, żebyście mieli pewność, że państwo polskie zawsze będzie o Was pamiętać. I zawsze będzie dbać o Wasze rodziny, dzieci, starszych rodziców. To jest nasz obowiązek.

Komendant Główny Policji bardzo gorąco podziękował wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji, wszystkim darczyńcom wspierającym Fundację i podopiecznym Fundacji za jedność i siłę. Szczególne podziękowania skierował również do ministra SWiA Mariusza Kamińskiego za projekt ustawy, która dotyczy świadczenia pieniężnego dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy i żołnierzy. Gen. insp. Jarosław Szymczyk podkreślił też, że wszyscy podopieczni Fundacji mogą zawsze liczyć na kierownictwo polskiej Policji.

Podczas gali jubileuszu 25-lecia władze Fundacji wielokrotnie wspominały wszystkie gesty ofiarności i życzliwości dziękując za zaangażowanie i wsparcie w wypełnianiu jej misji.

Na zakończenie jubileuszowej gali goście wysłuchali koncertu w wykonaniu artystów operowych Marty Huptas i Jacka Laszczkowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Od 25 lat Fundacja wspiera rodziny funkcjonariuszy, którzy stracili życie podczas wykonywania obowiązków służbowych. Misja i cele fundacji realizowane są dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu osób, przy dużym wsparciu i zaangażowaniu policjantów i pracowników Policji w kraju.

(Źródło: policja.pl)