Międzynarodowe Mistrzostwa Strzeleckie

Data publikacji 07.11.2022

4 listopada w Szkole Policji w Słupsku reprezentacja naszej szkoły w składzie: nadkom. Tomasz Głuchowski, kom. Adam Hetman, asp. szt. Marcin Marszałek uczestniczyła w X edycji Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Jednostek Szkoleniowych Policji w Strzelaniu.

Udział w zawodach wzięli także przedstawiciele kilku uzbrojonych formacji mundurowych. Najlepsi zdobyli puchary ufundowane przez Komendanta Głównego Policji, który objął Mistrzostwa patronatem honorowym.

Zagraniczne formacje policyjne reprezentowali policjanci z Litwy, Francji i Niemiec. W zwodach wzięli także udział marynarze US Navy z bazy amerykańskiej w Redzikowie. Polskie formacje mundurowe reprezentowali funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej i Marynarki Wojennej a Szkoły Policji  - funkcjonariusze z Katowic, Szczytna i Słupska.

Zawody rozegrane zostały na strzelnicy Szkoły Policji w Słupsku. Uczestnicy startowali w dwóch konkurencjach: strzelanie sytuacyjne i strzelanie statyczne. Celem zawodów było  między innymi doskonalenie umiejętności strzeleckich, wymiana doświadczeń w zakresie sportu policyjnego oraz integracja środowiska strzeleckiego.
Równie ważne były też rozmowy kuluarowe, w czasie których uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami z pełnienia służby i omawiali sytuacje związane z wykorzystaniem broni palnej w różnych sytuacjach.

W pierwszej konkurencji "Strzelanie statyczne" każdy z zawodników musiał w określonym czasie oddać serię strzałów przerywanych wymianą magazynka. Strzelanie odbywało się w postawie stojącej, a tarcza znajdowała się w odległości 25 metrów.

Druga konkurencją było "Strzelanie sytuacyjne". Strzelający oddawał 6 strzałów do tarczy odjeżdżającej z odległości 10 do 25 metrów. Po wymianie magazynka i zwolnieniu zamka strzelec przemieszczał się na kolejne stanowisko strzeleckie w odległości 10 metrów, z którego oddawał 6 strzałów do tarczy przesuwnej (3 poprzeczne przebiegi).

Jednostki reprezentowane podczas mistrzostw przez poszczególnych zawodników:

• Narodowa Szkoła Policji w Perigueux
  • Szkoła Policji Litwy w Kownie
  • Wyższa Szkoła Policji w Oranienburgu
  • Baza Wsparcia Marynarki Wojennej USA w Redzikowie
  • Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach
  • Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
  • Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
  • Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
  • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
  • Szkoła Policji w Katowicach
  • Szkoła Policji w Słupsku

W klasyfikacji drużynowej Puchar Komendanta Głównego Policji zdobyła Szkoła Policji w Katowicach (drużyna w składzie: nadkom. Tomasz Głuchowski, kom. Adam Hetman, asp. szt. Marcin Marszałek). W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Adam Hetman również ze Szkoły Policji w Katowicach. Komendant Główny Policji ufundował również Puchar dla najlepszego zawodnika zagranicznego - zdobył go Giedrius Valeika ze Szkoły Policji Litwy w Kownie.

Pełna wyniki mistrzostw przedstawiają się następująco:

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
1. miejsce Szkoła Policji w Katowicach
2. miejsce Szkoła Policji w Słupsku
3. miejsce Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
4. miejsce Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
5. miejsce Szkoła Policji Litwy w Kownie
6. miejsce Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA
1. miejsce Adam Hetman, Szkoła Policji w Katowicach
2. miejsce Artur Długokęcki, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
3. miejsce Giedrius Valeika, Szkoła Policji Litwy w Kownie