Data publikacji 14.11.2022

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości i 100. rocznicy powrotu Śląska do Polski odbyły się w dniach 10-11 listopada br. na terenie Parku Śląskiego. Wśród licznych delegacji wzięli w nich udział również Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka i Zastępca Komendanta ds. logistycznych insp. Zbigniew Chrzęstek.

W dniu 10 listopada br. w godz. popołudniowych na terenie parku śląskiego, odbył się "Śląski Capstrzyk". Przybyli na uroczystość wysłuchali wystąpień, uroczystego apelu pamięci, oddana została również salwa honorowa, a goście złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym „Mężnych i wytrwałych śląskich patriotów, którzy podczas zrywów zbrojnych w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli powrót części Górnego Śląska w granice wolnej Polski”. Kolejnym punktem było odegranie „Śpij Kolego” oraz wykonanie pieśni powstańczych przez orkiestrę Wojskową z Bytomia. W tej części obchodów udział wziął Zastępca Komendanta ds. logistycznych.
Obchody w drugim dniu, w których brał udział Komendant Szkoły, miały miejsce na Stadionie Śląskim. Rozpoczęły się wspólnie odśpiewanym hymnem oraz przemówieniem Marszałka Województwa Śląskiego i zaproszonych gości. Uczestnicy mogli podziwiać przelot samolotów wojskowych oraz pokaz sztuk walki zorganizowany przez Polski Związek Signum Polonicum, a Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przygotowała dla zgromadzonych krótki występ.