Szkolenie z zakresu ceremoniału i musztry policyjnej

Data publikacji 21.11.2022

W dniach 17-18 listopada 2022 r. w Szkole Policji w Katowicach, z inicjatywy policjantów szkoły oraz dzięki uprzejmości Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. Iwony Kuc, przeprowadzone zostało szkolenie z zakresu szeroko pojętego ceremoniału i musztry policyjnej.

Szkolenie zainaugurowała Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Gabriela Socha. Głównym prelegentem na szkoleniu był Naczelnik Wydziału Ceremoniału Gabinetu Komendanta Głównego Policji mł. insp. Roman Maciejewski wraz z podkom. Aleksandrem Pradunem.

Odbiorcami szkolenia byli policjanci ze Szkoły Policji w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Z ramienia KWP w Katowicach obecni byli m.in. Naczelnik Wydziału Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Marcin Budzich wraz z Zastępcą, policjanci z zespołu ceremonialnego, lektorzy oraz przedstawiciele orkiestry i kompanii honorowej, na co dzień odpowiedzialni za organizację i oprawę uroczystości o charakterze ceremonialnym na terenie garnizonu śląskiego. Ze strony szkoły uczestniczyli Naczelnicy Wydziału Prezydialnego oraz Wydziału Dowodzenia i Wychowania, lektorzy, dowódcy uroczystości, członkowie pocztów sztandarowych oraz przedstawiciel Wydziału Kadr, którzy zaangażowani są w organizację uroczystości na terenie szkoły.

W trakcie szkolenia duży nacisk położono na praktyczne aspekty szeroko pojętego ceremoniału, wymianę doświadczeń oraz omówienie ew. błędów z zakresu umundurowania policjanta, przebiegu uroczystego apelu i zbiórki, zachowania się policjantów podczas wydawania komend przez dowódcę uroczystości oraz odgrywanych sygnałów. Omawiano również organizację wybranych uroczystości, w tym uroczystości kościelnych czy pogrzebowych. Prowadzący Naczelnik Wydziału Ceremoniału Gabinetu KGP swoje wystąpienie wielokrotnie opierał na ciekawym materiale filmowym z organizowanych uroczystości, który pozwolił na jeszcze lepsze przyswojenie zagadnienia.

W drugim dniu szkolenia teorię przełożono na praktykę i przeprowadzono zajęcia dotyczące organizacji uroczystości na terenie placu apelowego i auli szkoły. W trakcie nich omówiono techniczne aspekty ustawienia uczestników czy też defilady pododdziałów jak również merytoryczne uwagi w sprawie organizowanych w szkole uroczystych apeli i zbiórek.

Wspólny udział w szkoleniu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Szkoły Policji w Katowicach nie był przypadkowy. Wzajemna współpraca i ujednolicona wiedza z pewnością zagwarantują powodzenie niejednej dużej imprezy o charakterze ceremonialnej na terenie garnizonu śląskiego.