Ruch drogowy - RDs-6/22

Data publikacji 21.11.2022

18 listopada 2022 r. w Szkole Policji w Katowicach zakończyła się kolejna edycja kursu specjalistycznego z zakresu ruchu drogowego – część szczególna o oznaczeniu kodowym RDs-6/22.

W kursie brało udział 24 policjantów pełniących służbę w komórkach ruchu drogowego z jednostek terenowych województwa śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego. Kurs miał na celu przygotowanie funkcjonariuszy do profesjonalnego wykonywania zadań, związanych z ruchem drogowym.
W trakcie kursu słuchacze przez kilka tygodni poszerzali wiadomości z zakresu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak również przepisów dotyczących pełnienia służby na drogach. Zdobywali doświadczenie z zakresu kontroli stanu technicznego oraz obowiązkowego wyposażenia pojazdów, aby eliminować z dróg te pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska. Policjanci ćwiczyli umiejętność kierowania ruchem drogowym aby płynnie udrażniać ruch. Kierowanie ruchem na drogach publicznych jest dla wszystkich uczestników ruchu drogowego doskonałą okazją do przypomnienia sobie podstawowych gestów podawanych przez policjanta kierującego ruchem.

Zajęcia te wzbudzają duże zainteresowanie wśród mieszkańców aglomeracji śląskiej, a także lokalnych mediów. Uczestnicy kursu specjalistycznego zdobywali wiedzę z zakresu transportu drogowego dotyczącego m.in. wymaganych dokumentów podczas kontroli oraz czasu pracy kierowcy. Pod czujnym okiem wykładowców i instruktorów Szkoły Policji w Katowicach słuchacze ćwiczyli pracę z przyrządami kontrolno-pomiarowymi do pomiaru prędkości, do których zaliczamy  videorejestratory oraz radarowe i laserowe mierniki prędkości. Nabyta wiedza i umiejętności kształtowały się także podczas zajęć praktycznych na drogach publicznych  województwa śląskiego, co było sporym  wyzwaniem, z uwagi na występujące na co dzień duże natężenie ruchu drogowego.  Ukończenie kursu specjalistycznego zakończyło się egzaminem, który wszyscy uczestnicy zaliczyli z wynikiem pozytywnym.

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na kolejnych etapach ścieżki zawodowej!