Pierwsze po przerwie szkolenie aspiranckie

Data publikacji 30.05.2023

29 maja 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach rozpoczęło się szkolenie zawodowe aspiranckie, które otrzymało oznaczenie kodowe SZA-1/23.

Pierwszy w historii Szkoły Policji w Katowicach kurs aspirancki ukończyło w dniu 7 lipca 1999 r. 61 policjantów, a ostatnie takie kursy odbyły się w roku 2007.

29 maja 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach rozpoczęło się szkolenie zawodowe aspiranckie wprowadzone decyzją nr 378 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 grudnia 2022 roku.

W pierwszej edycji udział bierze 24 policjantów z garnizonów: małopolskiego, opolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz przedstawiciel Szkoły Policji w Katowicach.

Słuchaczy przywitała Zastępca Komendanta ds. dydaktycznych insp. dr Gabriela Socha, która w swoim wystąpieniu wskazała m.in. na zadania jakie będą realizowane w trakcie szkolenia. Przypomniała także, że jego głównym celem jest przygotowanie policjantów do realizacji zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje zawodowe aspiranckie.

Założenia programowe szkolenia będą realizowane przez 19 dni szkoleniowych podczas 146 godzin lekcyjnych, podczas których omawiana będzie m.in. tematyka z zakresu praw człowieka, etyki zawodowej policjanta, problematyki antydyskryminacyjnej oraz antykorupcyjnej, komunikacji, elementów psychologii organizacji, wprowadzenia do organizacji i zarzadzania. Program obejmuje również zagadnienia z cyberprzestępczości, wybrane metody pracy operacyjnej i analizę informacji kryminalnej oraz odpowiedzialność dyscyplinarną, karną i cywilną policjanta.

W ramach zajęć praktycznych słuchacze będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie szkolenia strzeleckiego, taktyki i technik interwencji oraz udzielania pierwszej pomocy.

Ostatnim punktem szkolenia zawodowego aspiranckiego będzie egzamin końcowy.