Seminarium w Auschwitz

Data publikacji 02.06.2023

31 maja 2023 r. nauczyciele policyjni oraz słuchacze szkoleń zawodowych podstawowych i kursów specjalistycznych Szkoły Policji w Katowicach uczestniczyli w kolejnym w tym roku seminarium „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” zorganizowanym przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wyjazd słuchaczy to kontynuacja realizowanego od 2016 roku programu edukacyjnego „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”, który z założenia przeznaczony jest dla służb mundurowych. Uczestnicy w pierwszej części wizyty w muzeum zwiedzili dwie części byłego obozu Auschwitz i Birkenau wraz z przewodnikiem. Następnie wzięli udział w zajęciach dydaktycznych realizowanych przez pracowników muzeum, m.in. wykładzie dotyczącym załogi w KL Auschwitz oraz w warsztatach pn. „Propaganda w nazistowiskich Niemczech 1933-1945”.

Seminarium spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Neleży wspomnieć o ogromnej wiedzy i profesjonalnym przygotowaniu merytorycznym wykładowców, którzy w trakcie zajęć korzystali z prezentacji multimedialnych i archiwalnych zdjęć obrazujących życie obozowe, wyzwolenie oraz zdarzenia zaistniałe w Oświęcimiu po zakończeniu II wojny światowej. Nauczanie o tym, czego dokonano w Auschwitz-Birkenau sprzyja kształtowaniu empatii oraz pozytywnych postaw społecznych i moralnych, a także służy uwrażliwianiu na krzywdę drugiego człowieka.

Wizytę z ramienia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu koordynował Piotr Supiński.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie szkolenia oraz liczymy na dalszą współpracę.