Aktualności

Wizyta Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego

Data publikacji 13.02.2018

13 lutego 2018 r. Szkołę Policji w Katowicach odwiedził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Celem wizyty było zarówno spotkanie z kadrą i słuchaczami szkoły, jak też wręczenie medali w ramach akcji „Młody Bohater”.

Wraz z ministrem przybyli również: Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.. 

O godzinie 11:30 komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Rafał Kochańczyk przywitał wszystkich gości, a minister Joachim Brudziński przemówił do zebranych słuchaczy na temat szkolnictwa policyjnego i zagadnień związanych ze służbą w Policji. 

W kolejnej części spotkania wręczono medale i nagrody przyznane dzieciom w ramach akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Młody Bohater”. Inicjatywa ta służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i zostaje wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię.

W dniu dzisiejszym z rąk ministra Joachima Brudzińskiego nagrody odebrali:
  • Michał Dobaj z Dąbrowy Górniczej, 12 lat (syn naszego wykładowcy st. asp. Pawła Dobaja, o którym pisaliśmy tutaj).
    31 sierpnia 2017 r. ok. godz. 14:40 12-letni Michał był na wycieczce rowerowej z kolegami. Zauważył leżącego na chodniku mężczyznę.  Podjechał do niego i zaniepokojony nienaturalnym ułożeniem ciała, postanowił wezwać pogotowie. W czasie rozmowy z dyspozytorem, mężczyzna przestał oddychać. Wykonując polecenia dyspozytora, chłopiec rozpoczął masaż serca. na miejscu było wielu gapiów. Po pewnym czasie Michała zastąpił sąsiad. Niestety mimo interwencji chłopca,  nieprzytomny mężczyzna zmarł potem w szpitalu.
  • Adrian Pięta z Zabrza, 17 lat.
    30 maja 2017 r.  kilkuosobowa rodzina przebywała przy pokopalnianych stawach  w Zabrzu-Makoszowach. Ojciec wraz z 6-letnią córką wszedł do wody i próbował przepłynąć staw. W pewnym momencie oboje zaczęli się topić. Świadkiem tej sytuacji był 17-letni Adrian. Chłopak bez wahania wskoczył do wody i uratował dziewczynkę, po czym powiadomił służby ratunkowe. Ojca dziewczynki niestety nie udało się uratować.
  • Denis Pugacz z Rudy Śląskiej, 9 lat.
    16 lipca 2017 r. w Rudzie Śląskiej, 9-letni Denis zauważył, że z jego mamą dzieje się coś niedobrego. Kobieta zemdlała i nie było z nią kontaktu. Chłopiec zadzwonił pod numer alarmowy 112 i w sprawny, spokojny sposób przekazał operatorowi wszystkie informacje. Te same dane przekazał później dyspozytorowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Denis podał dokładny adres, imię i nazwisko, a także opisał stan zdrowia mamy.  Dzięki opanowaniu chłopca, jego matka szybko otrzymała potrzebną pomoc.
Po uroczystości wręczenia medali zgromadzeni w auli przeszli do Wielofunkcyjnego Centrum Symulacyji, gdzie przeprowadzony został dynamiczny pokaz  interwencji policyjnej inscenizujący napad na kantor. 
Po krótkiej przerwie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński spotkał się z przedstawicielami służb, by zapoznać się z efektami ich działania w 2017 roku, a także rozpocząć przygotowania do zabezpieczenia szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Na temat narady więcej informacji na stronie MSWiA.