Aktualności

Seminarium dot. pełnienia służby przez policyjne patrole narciarskie

Data publikacji 02.03.2018

W dniach 27 lutego – 2 marca br. odbyło się w naszej szkole seminarium poświęcone taktyce pełnienia służby przez policyjne patrole narciarskie.

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez Szkołę Policji w Katowicach. Policjanci już od kilkunastu lat pełnią służby na zorganizowanych terenach narciarskich w kraju i nadszedł czas by mogli zacząć przekazywać sobie zdobyte w tej materii doświadczenie i wymieniać się uwagami dotyczącymi tej specyficznej służby. Forma seminarium zapewne jest jedną z najlepszych do tego typu spotkań. Uczestników w trakcie uroczystego otwarcia powitał – Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach właściwy w sprawach dydaktycznych insp. Jarosław Gałuszka, wspólnie z prowadzącymi seminarium podinsp. Mariuszem Skuchą i podinsp. Bartoszem Głowackim oraz kierownikiem Zakładu Wyszkolenia Specjalnego mł. insp. Tomaszem Stechnijem.

Przez trzy dni policjanci brali udział w bardzo różnorodnych zajęciach i to nie tylko na terenie szkoły ale też na stoku narciarskim w Szczyrku pod okiem ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR. Organizatorzy w pierwszym dniu dla uczestników przygotowali wykład na temat bezpieczeństwa osób przebywających w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, ćwiczenia z pałką teleskopową, ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy przy urazach układu kostno-stawowego i wizytę na szkolnej strzelnicy, gdzie można było doskonalić się w technice strzelania w warunkach stresowych. Drugiego dnia wcześnie rano wszyscy wyruszyli do Szczyrku, gdzie na trasie narciarskiej  Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego SA, ratownicy – instruktorzy GOPR demonstrowali i objaśniali policjantom sposoby i techniki udzielania pomocy poszkodowanym na stoku a następnie przeprowadzono wspólne ćwiczenia z ratownikami. Po przerwie na posiłek regeneracyjny zajęcia z taktyki pełnienia służby patroli narciarskich przeprowadził ekspert Wydziału Prewencji KWP w Katowicach podinsp. Marcin Krepkowski. Całość zajęć przebiegała sprawnie i z bardzo dużym zaangażowaniem ćwiczących, którzy mimo dużego mrozu sprawnie wykonywali wszystkie ćwiczenia. Ostatni dzień seminarium rozpoczął się zajęciami dotyczącymi przygotowania sprzętu narciarskiego do sezonu oraz jego konserwacją po czym nastąpiło podsumowanie i zakończenie w trakcie którego wszyscy uczestnicy otrzymali od Zastępcy Komendanta Szkoły zaświadczenia.

Zapraszamy za rok!