Ratujemy życie

Data publikacji 21.05.2018

Co roku słuchacze Szkoły Policji w Katowicach uczestniczą w służbach terenowych w niektórych miastach aglomeracji śląskiej. Właśnie kolejne grupy policjantów wyruszyły na patrole

Przyzwyczailiśmy się, że służby słuchaczy to przede wszystkim legitymowanie osób i zatrzymywanie sprawców wykroczeń i przestępstw. Czasami jednak spotykają się oni z niecodziennymi sytuacjami. Ten tydzień szczególnie w nie obfitował. Tym razem, policjanci ze Szkoły Policji w Katowicach, zarówno słuchacze jak i nauczyciele policyjni  podejmowali interwencje, których celem było ratowanie życia ludzkiego. Co szczególnie ważne, w obu przypadkach przyniosło to pozytywne wyniki.

16 maja 2018 r. na terenie Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie słuchacze post. Daniel  Leonarczyk, post. Arkadiusz Adamczyk, post. Paweł Łukomski podczas obchodu rejonu wspólnie z dzielnicowym zauważyli nieprzytomnego młodego mężczyznę, w wieku 19 lat, z obficie krwawiącą lewą dłonią. Jak się okazało, podczas przechodzenia przez płot boiska szkolnego doznał groźnego urazu ręki, co spowodowało bardzo silne krwawienie. Uraz ten stanowił bezpośrednie zagrożenie dla życia rannego. Szybko i fachowo udzielona pierwsza pomoc, zatamowanie krwawienia oraz wezwany zespół ratowniczy zapobiegły tragedii.

Niespełna 24 godziny później, w kolejnym dniu służb, tym razem na terenie Komendy Miejskiej Policji w Tychach, nauczyciele policyjni Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, podkom. Paweł Tobiczyk oraz mł. asp. Klaudiusz Łuszcz podjęli interwencję wobec 83-letniego kierującego samochodem osobowym, który zatrzymał się na środku drogi i blokował pas jezdni. Po podjęciu czynności policjanci zauważyli, że w bardzo szybkim tempie pogarszał się stan zdrowia kierującego pojazdem. Na podstawie objawów interweniujący rozpoznali, że kierowca doznał udaru mózgu. Natychmiast powiadomione pogotowie ratunkowe, fachowa pomoc i monitorowanie podstawowych funkcji życiowych pozwoliły kierowcy przeżyć. Jego stan choć ciężki, jest stabilny. Życzymy powrotu do zdrowia.

Warto podkreślić, że w miesiącach luty – kwiecień, w Szkole Policji w Katowicach zorganizowane zostały dwie edycje kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, w ramach których przeszkolono 23 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych szkoły, w tym podkom. Pawła Tobiczyka. Jak widać była to niezwykle udana „inwestycja”.