Aktualności

Wystawa pt. Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów

Data publikacji 04.10.2019

3 października 2019 r. w Szkole Policji w Katowicach Zastępca Komendanta właściwy w sprawach logistycznych insp. Zbigniew Chrzęstek wraz z Kierownikiem Biura ds. Byłych Więźniów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotrem Supińskim dokonali uroczystego otwarcia wystawy pt. Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra, przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – Dagmara Mańka-Wizor oraz Mariusz Jastrząb, a także Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek. Wielkim nieobecnym uroczystości był Pracownik działu Projekty Edukacyjne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Kamil Reichel, koordynujący całe przedsięwzięcie.

Wystawa składa się z 24 roll-up’ów, na których byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przedstawili tragizm dnia codziennego, objawiający się poprzez znęcanie, jak również katorżniczą pracę, która wbrew zamieszczonemu na bramie wejściowej hasłu „Arbeit macht frei”, nie prowadziła do wolności.  

Wystawa będzie eksponowana w pomieszczeniu czytelni biblioteki szkoły do 10 października 2019 r.