80. rocznica zbrodni katyńskiej - Aktualności - Szkoła Policji w Katowicach

Aktualności

80. rocznica zbrodni katyńskiej

Data publikacji 14.07.2020

Zbrodnia katyńska to nazwa nadana przez historyków zbrodni wojennej popełnionej wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD na polskich jeńcach wojennych, więzionych po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku, w Obozach Specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku oraz więzieniach i obozach na terenach Zachodniej Ukrainy oraz Białorusi.

Największą poszkodowana grupą zawodową w zbrodni katyńskiej była Policja Województwa Śląskiego. Jak szacują historycy, ze stanu jaki wynosił na dzień 1 stycznia 1939 roku – 3017 funkcjonariuszy, od 75 do 80 procent to Ofiary Zbrodni katyńskiej.

Największa grupa – 1231 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego została zamordowane przez sowietów w Twerze (kiedyś Kalinin), a ich prochy spoczywają na kańskich nekropoliach w Miednoje. W tej grupie ofiar jest 800 weteranów Powstań Śląskich z lat 1919-1920-1921.

W ostatnim numerze „Policyjnego Forum Szkoleniowego” opisujemy postać aspiranta Policji Województwa Śląskiego Henryka Szwana – jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Artykuł autorstwa Grzegorza Grześkowiaka czytaj od strony 66.