Wypożyczamy eksponaty

Data publikacji 03.12.2021

2 grudnia br. na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Komendantem Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosławem Gałuszką a Komendantem Wojewódzkim Policji w Opolu nadinsp. dr. Rafałem Kochańczykiem nasza szkoła wypożyczyła na potrzeby Izby Pamięci KWP w Opolu serię przedwojennych "Kalendarzyków Policji Województwa Śląskiego" z lat 1926-39.

„Kalendarzyk Policji Województwa Śląskiego”, który ukazywał się w latach 1926-1939, stanowił dla ówczesnego funkcjonariusza źródło informacji niezbędnych do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych, a dziś to nieocenione źródło wiedzy dla osób interesujących się tamtą formacją. Twórcom tej książeczki o wymiarach pozwalających na włożenie do mundurowej kieszeni przyświecała idea dostarczania w przystępnej formie różnych informacji z zakresu biogramów ważnych dla Polski osobistości, np. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wyspiańskiego, przepisów prawnych, podstawowych informacji o ustroju państwa, danych teleadresowych jednostek Policji Województwa Śląskiego, a także sposobów postępowania w różnych służbowych sytuacjach. Wydawany był przez Związek Funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego „Samopomoc” za zgodą Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego. Wydawcy wychodzili z założenia, że policjant Policji Województwa Śląskiego musi potrafić udzielić informacji w zakresie wykonywanych obowiązków obywatelowi bez względu na to, czy służba pełniona jest w patrolach czy też w pomieszaniach i to nie tylko w dobrze znanym rejonie, ale też i innych miejscach, gdzie został skierowany do pełnienia służby.

Eksponaty pozostaną do dyspozji Izby Pamięci KWP w Opolu do września przyszłego roku.