Aktualności

Rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Data publikacji 09.12.2022

W bieżącym roku obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która została przyjęta 10 grudnia 1948 r.

Społeczność międzynarodowa przyjęła zobowiązanie do ochrony godności i zapewnienia sprawiedliwości każdemu człowiekowi, bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru skóry, płci, języka, religii, poglądów politycznych lub innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne różnice (art. 2 Deklaracji). Mimo że Deklaracja nie miała formalnie wiążącego charakteru, a wyznaczała jedynie standardy ochrony praw człowieka, które powinny być wypełniane przez państwa członkowskie ONZ, stała się jednak podstawą teoretyczną dla wielu konstytucji, rezolucji, konwencji i innych aktów prawa międzynarodowego. Deklaracja opiera się na założeniu, że podstawowe prawa i wolności są przynależne każdemu człowiekowi, są one niezbywalne i w równym stopniu stosowane wobec każdej osoby. Każdy rodzi się wolny i równy w godności i prawach.

W związku z powyższym wydarzeniem Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka nadkom. Marcin Sędek zorganizował 8 grudnia 2022 r. spotkanie ze słuchaczami szkolenia zawodowego podstawowego oraz kursów specjalistycznych, podczas którego przypomniał, iż Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to przede wszystkim święto osób zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka.

Przypomniał również, iż w grudniu 2004 r. w polskiej Policji ustanowiono unikatowy na skalę europejską model policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Głównym zadaniem pełnomocników jest propagowanie praw człowieka i dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w jednostkach Policji, a także bieżące monitorowanie działań policjantów pod kątem respektowania w swoich działaniach godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka oraz proponowanie rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie. Praca skupiona jest na trzech filarach: ochronie praw i wolności człowieka, przestrzeganiu zasad etyki zawodowej oraz działaniach antydyskryminacyjnych. Polega ona głównie na wdrażaniu projektów edukacyjnych, ale także podejmowaniu działań naprawczych w przypadku wystąpienia incydentów. Logo pełnomocników jest w kolorze niebieskim, co symbolizuje barwy policyjne. Częścią logo jest wzór tarczy, co oznacza ochronę praw człowieka. W tarczę wkomponowany jest paragraf z rysem twarzy człowieka. Oznacza to ochronę praw człowieka przed naruszeniami prawa, w tym etyki zawodowej.

Więcej informacji na ten temat w poniższym linku:

https://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/17115,Miedzynarodowy-Dzien-Praw-Czlowieka.html

Powrót na górę strony