Patrole polsko-czeskie

Data publikacji 09.12.2022

W dniach od 6 do 7 oraz od 8 do 9 grudnia 2022 roku w Szkole Policji w Katowicach odbyły się dwie edycje doskonalenia lokalnego w zakresie pełnienia wspólnych patroli przygranicznych działających w pasie 25 kilometrów od wspólnej granicy państwowej, pościgu transgranicznego i postępowania z uczestnikami ruchu drogowego.

Szkolenie rozpoczęła Z-ca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Gabriela Socha, która przywitała prowadzących i uczestników. Doskonalenie przeprowadzili policjanci z Ośrodka Szkolenia Policji Czeskiej Republiki we Frydku – Mistku: mjr. ing Michal Kadubec i kpt. Bc. Martin Cymorek, a za organizację całości odpowiadał z ramienia szkoły Zakład Prewencji i Ruchu Drogowego.

W szkoleniu uczestniczyli policjanci garnizonu śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, realizujący na co dzień zadania w pasie przygranicznym. W trakcie dwóch dni szkoleniowych, nauczyciele policyjni ośrodka zapoznali uczestników z obowiązującymi w Republice Czeskiej zasadami przeprowadzania podstawowych czynności służbowych, w tym legitymowania osób, ujęcia lub zatrzymania sprawców przestępstw i wykroczeń, zasad przeprowadzania kontroli osobistej, przeszukania osób, pełnienia służby patrolowej. Ponadto uczestnicy doskonalenia zapoznani zostali z zasadami postępowania z uczestnikami ruchu drogowego naruszającymi przepisy prawa, zasadami zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz technicznymi możliwościami zatrzymania pojazdu, użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Cieszymy się, że po trudnym okresie związanym z pandemią, powróciliśmy do cyklicznych szkoleń, realizowanych już od 2007 roku, dla policjantów pełniących wspólne patrole w pasie przygranicznym.