Dobór kandydatów na misję w Kosowie

Data publikacji 20.01.2023

W dniach 16-20 stycznia 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach zostało przeprowadzone postępowanie kwalifikacyjne dotyczące kolejnego etapu doboru kandydatów do służby w ramach XXXV zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP) pełniącej służbę w ramach Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie (EULEX).

Postępowanie kwalifikacyjne zostało przeprowadzone przez komisję składającą się z przedstawicieli Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, Wydziału Szkoleniowo-Bojowego Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Wydziału Psychologów Policyjnych Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji, której przewodniczył inspektor Jarosław Rybka – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw prewencji.

W przedsięwzięciu aktywny udział brali również nasi wykładowcy z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego, którzy przeprowadzili test sprawności fizycznej, natomiast o zabezpieczenie medyczne uczestników dbał ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy na co dzień pełniący służbę w Zakładzie Ogólnozawodowym naszej jednostki szkoleniowej.

Ponadto kandydaci musieli również wykazać się znajomością języka angielskiego, jak również wiedzą z zakresu zadań i obowiązków stawianych uczestnikom misji w Kosowie.

Wykorzystując przerwę w pracy komisji, Kierownik Zakładu Wyszkolenia Specjalnego mł. insp. Tomasz Stechnij zaprezentował kompleks osi strzeleckich krytej strzelnicy Szkoły Policji w Katowicach. Podczas prezentacji omówił m.in. warunki techniczne poszczególnych obiektów oraz rodzaj broni dopuszczonej do prowadzenia strzelań. Gościom najbardziej spodobało się rozmieszczenie i wyposażenie poszczególnych osi strzeleckich oraz pomieszczeń pomocniczych, w szczególności rusznikarni – miejsca przeznaczonego do czyszczenia broni oraz zaplecza medycznego.

Korzyści wynikające ze współpracy pomiędzy przedstawicielami Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, a naszą szkołą są obustronne, to właśnie sierż. szt. Jan Gregoriew (członek komisji) w dniu 19 grudnia 2022 r. był prelegentem podczas drugiego już spotkania ze słuchaczkami szkolenia zawodowego podstawowego w ramach Krajowego Planu działania na rzecz Agendy OZN dotyczącego kobiet, pokoju i bezpieczeństwa … (szerzej opisanego na naszej stronie internetowej), podczas którego zachęcał do udziału kobiet w misjach pokojowych.