Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Data publikacji 02.03.2023

1 marca obchodziliśmy już po raz trzynasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto ustanowione wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Katowickie obchody tego święta rozpoczął 28 lutego o godz. 14.00 koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „O wolną Polskę” zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, w Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach. W wydarzeniu wziął udział, reprezentując Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosława Gałuszkę, nadkom. Marcin Sędek p.o. naczelnika Wydziału Prezydialnego.

Również 28 lutego w auli Komendy Głównej Policji odbyło się seminarium naukowe „Żmudzin - życiorys niepospolity. O niezwykłej postaci mjr. Bolesława Kontryma Cichociemnego”. W trakcie konferencji przybliżono również postać Jana Jaźwińskiego, zapomnianego nieco organizatora lotniczych przerzutów cichociemnych do okupowanej Polski. Były dowódca Jednostki Wojskowej GROM płk Piotr Gąstał przypomniał jak wielką wagę przykłada się do tradycji w jednostce, która od 1995 r. nosi imię „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej” i jest oficjalnym spadkobiercą spuścizny legendarnych skoczków. Dr Agnieszka Polończyk z Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wygłosiła wykład „Geoinformatyka w służbie historii. Badania nad zrzutowiskami Cichociemnych z perspektywy przestrzenno-geograficznej”. W konferencji wziął udział online Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka kom. Grzegorz Sala wraz z innymi wykładowcami naszej szkoły.

Główne uroczystości w Katowicach odbyły się 1 marca. W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 10.30 zagrała Orkiestra KWK „Wujek” Polskiej Grupy Górniczej, a o godz. 11.00 odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy przeszli na plac ks. E. Szramka, gdzie odbył się m.in. wojskowy apel pamięci z udziałem żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, po którym uczestnicy i delegacje różnych środowisk złożyli kwiaty w kaplicy „Golgota Ojczyzny”. Uroczystości w Katowicach zostały zorganizowane przez Oddział IPN w Katowicach oraz parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Wśród przedstawicieli urzędów państwowych i samorządowych, delegacji z różnych instytucji, Szkołę Policji w Katowicach reprezentował podinsp. Tomasz Wrzesień p.o. naczelnika Wydziału Dowodzenia i Wychowania.

Źródła: policja.pl i katowice.ipn.gov.pl (fot. Krzysztof Łojko)

Powrót na górę strony