Wizyta delegacji z Czech

Data publikacji 16.03.2023

W dniach 15-16 marca 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami Departamentu Edukacji Międzynarodowej Prezydium Policji w Pradze, przedstawicielami Ośrodka Szkolenia Policji we Frydku-Mistku oraz przedstawicielami komend wojewódzkich w Katowicach, Opolu i Wrocławiu dotyczące nowej koncepcji realizacji szkolenia w ramach polsko-czeskich patroli.

Pierwszego dnia policjanci z Republiki Czeskiej udali się na spotkanie z Komendantem Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosławem Gałuszką oraz zastępcą insp. Zbigniewem Chrzęstkiem, którzy przywitali gości, a następnie zaprosili ich do zapoznania się z obiektami szkoły. Goście mieli możliwość zwiedzenia sali dydaktycznej dedykowanej pierwszej pomocy. Następnie udali się na krytą strzelnicę, gdzie kierownik Zakładu Wyszkolenia Specjalnego mł. insp. Tomasz Stechnij zaprezentował kompleks osi strzeleckich Szkoły Policji w Katowicach. Podczas prezentacji omówił m.in. warunki techniczne poszczególnych obiektów oraz rodzaj broni dopuszczonej do prowadzenia strzelań. Gościom najbardziej spodobało się rozmieszczenie i wyposażenie poszczególnych osi strzeleckich oraz pomieszczeń pomocniczych, w szczególności rusznikarni – miejsca przeznaczonego do czyszczenia broni oraz zaplecza medycznego.

W drugim dniu spotkania w sali konferencyjnej Zastępca Komendanta Szkoły insp. dr Gabriela Socha uroczyście otworzyła spotkanie. Następnie przedstawiciel Szkoły Policji w Katowicach podinsp. Michał Adamczyk zaprezentował przebieg i efekty  dotychczasowej współpracy opartej o zapisy Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką  Czeską zawartej w dniu  21 czerwca 2006 roku. W dalszej części spotkania przedstawiciel Departamentu Edukacji Międzynarodowej Prezydium Policji w Pradze płk Jan Pecháček przedstawił nową koncepcję szkolenia wspólnych patroli czeskiej i polskiej policji oraz Straży Granicznej. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania, którzy zadawali szereg pytań dotyczących m.in. programu szkolenia oraz warunków technicznych niezbędnych do jego realizacji. Po podsumowaniu i zakończeniu oficjalnej części spotkania przez Zastępcę Komendanta Szkoły insp. dr Gabrielę Sochę gościom zaprezentowano obiekty sportowo-rekreacyjne szkoły oraz Wielofunkcyjne Centrum Symulacji, po czym Komendant Szkoły Policji insp. Jarosław Gałuszka zaprosił do wspólnego zdjęcia gości i uczestników spotkania.