Upamiętnili zbrodnię katyńską przy Grobie Policjanta Polskiego

Data publikacji 24.04.2023

21 kwietnia br. przed Grobem Policjanta Polskiego na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyły się obchody 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej. W uroczystości udział wzięli Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. Zbigniew Chrzęstek, a także liczni przedstawiciele m.in. władz wojewódzkich i samorządowych.

Uroczystości zorganizowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Romana Rabsztyna oraz Grzegorza Grześkowiaka – p.o. Prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” zs. w Katowicach rozpoczęły się o godz. 12.00 na terenie siedziby śląskiej Policji w Miejscu Pamięci Narodowej przy Grobie Policjanta Polskiego.  Po podniesieniu flagi państwowej oraz odegraniu hymnu państwowego, przed Grobem Policjanta Polskiego zapalony został „Znicz Pamięci”, a następnie wręczono medale i odznaczenia.

Po odczytaniu apelu pamięci i salwie honorowej przed grobem zostały złożone przez delegacje biało-czerwone wieńce kwiatów. Miłym akcentem uroczystości były piosenki i wiersze wykonane przez dzieci z zespołu muzycznego "Czerwone Maczki" z Wrocławia.

Oprawę obchodów zapewnili policjanci z Kompanii Honorowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i policjanci Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Szkołę Policji w Katowicach reprezentował poczet sztandarowy w składzie: asp. Marcin Szwajcowski (dowódca pocztu), asp. Tomasz Golec i sierż. szt. Marcin Skowron.

(Źródło: KWP w Katowicach)