Zajęcia z medycyny sądowej

Data publikacji 27.04.2023

26 kwietnia 2023 r. w ramach działalności koła naukowego „Fides”, prowadzonego przez Zakład Służby Kryminalnej, grupa 24 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-8/22 i SZP-2A/23 wzięła udział w zajęciach z medycyny sądowej, połączonych z sekcyjnym badaniem zwłok.

Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość wysłuchania wykładu przedstawiciela kadry naukowo-dydaktycznej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kolejnym elementem wizyty było zapoznanie się z procedurą sekcji zwłok. Słuchacze mogli naocznie przekonać się na czym polega praca lekarza medycyny sądowej, po czym wysłuchali wykładu na temat ustalania przyczyn zgonu, ewentualnego związku przyczynowo-skutkowego między urazem a śmiercią osoby, rekonstruowania poszczególnych faz zdarzenia, czy też sposobów ustalenia narzędzia, którym spowodowano obrażenia oraz możliwości zabezpieczenia materiału biologicznego do dalszych badań.

Zajęcia odbywają się cyklicznie i są formą wyróżnienia dla wytypowanej grupy słuchaczy naszej szkoły. Udział w takim przedsięwzięciu wzbogaca ich wiedzę z zakresu kryminalistyki i pozwala na lepsze przygotowanie do przyszłych wyzwań służby.