Zapobieganie korupcji – doskonalenie zawodowe

Data publikacji 10.05.2023

Zgodnie z programem wzmacniania uczciwości i zapobiegania korupcji w Policji na lata 2021-2023 w dniach 27 kwietnia i 8 maja 2023 r. Zakład Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach zorganizował doskonalenie zawodowe, w którym uczestniczyło blisko 190 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-8/22.

W kolejnej już edycji przedsięwzięcia, przeprowadzonego przy współudziale kom. Dariusza Laskowskiego funkcjonariusza Wydziału w Katowicach Biura Spraw Wewnętrznych Policji, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o prawnych i instytucjonalnych instrumentach walki z korupcją oraz sposobach zapobiegania temu negatywnemu zjawisku.

Prelekcja była wzbogacona o przykłady prób korupcji, to jest oferowania korzyści majątkowej lub osobistej. Szczególnie dużo uwagi zostało poświęcone omówieniu postępowania policjantów w sytuacji zetknięcia się z tego typu przestępczością w służbie i poza nią.

Każdy z biorących udział uczestników otrzymał ponadto poradnik Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji dla rozpoczynających służbę w Policji „Bezpieczny start”, który przestrzega przed konsekwencjami naruszania przepisów prawa i etyki policyjnej oraz wskazuje nowo przyjętym policjantom prawidłowy sposób postępowania w problematycznych sytuacjach.