Aktualności

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Data publikacji 22.05.2023

19 maja 2023 roku na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świętochłowicach odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, połączone z wyjątkową dla tej jednostki uroczystością nadania sztandaru Komendzie. W uroczystości uczestniczył Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. logistycznych insp. Zbigniew Chrzęstek.

Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztofowi Hejdukowi, który dokonał przeglądu i powitania pododdziałów.

Przekazanie sztandaru zostało poprzedzone wbiciem pamiątkowych gwoździ w jego drzewiec, wpisami do księgi pamiątkowej oraz błogosławieństwem. W imieniu Komendy sztandar przyjął komendant miejski PSP w Świętochłowicach bryg. Piotr Skóra, przekazując go pocztowi sztandarowemu Komendy.

Następnie, w ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka wręczono, nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, 2 Krzyże Zasługi, 24 Medale za Długoletnią Służbę oraz 4 Krzyże Świętego Floriana, wręczone po raz pierwszy podczas wojewódzkich obchodów. Krzyż Świętego Floriana ustanowiony w grudniu 2021 roku, przyznawany jest szczególnie wyróżniającym się i zasłużonym członkom Ochotniczych Straży Pożarnych. 

Po ceremonii wręczenia odznaczeń, 51 funkcjonariuszom wręczono akty nadania wyższych stopni służbowych, 8 funkcjonariuszy zostało wyróżnionych za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych, dyplomem Komendanta Głównego PSP.

Uroczystość uświetnili: Kompania Reprezentacyjna wraz z pocztem sztandarowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach  oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

(Źródło: www.gov.pl/web/kwpsp-katowice/)

 

Powrót na górę strony