Kolejne seminarium w Auschwitz-Birkenau

Data publikacji 26.06.2023

21 czerwca 2023 r. nauczyciele policyjni oraz słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego Szkoły Policji w Katowicach uczestniczyli w trzecim już w tym roku seminarium „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”, zorganizowanym przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Program zajęć obejmował:
– zwiedzanie KL Auschwitz I/KL Auschwitz II – Birkenau,
– warsztaty poświęcone propagandzie w nazistowskich Niemczech 1933-1945,
– wykład dotyczący załogi w  KL Auschwitz.

Szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Słuchacze wraz z przewodnikiem w pierwszej części wizyty w muzeum zwiedzili dwie części byłego obozu Auschwitz i Birkenau. Ponadto wzięli udział w zajęciach dydaktycznych realizowanych przez pracowników muzeum, tj. w warsztatach pn. „Propaganda w nazistowiskich Niemczech 1933-1945” oraz wykładzie dotyczącym załogi w KL Auschwitz, podczas których omówiono oraz zaprezentowano m.in. archiwalne zdjęcia obrazujące życie obozowe, wyzwolenie oraz zdarzenia zaistniałe w Oświęcimiu po zakończeniu II wojny światowej. Należy podkreślić, że nauczanie o tym, jak wielka tragedia miała miejsce w Auschwitz-Birkenau sprzyja kształtowaniu empatii oraz pozytywnych postaw społecznych i moralnych, a także służy uwrażliwianiu na drugiego człowieka.

Przedsięwzięcie z ramienia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu koordynował Piotr Supiński.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie szkolenia oraz liczymy na dalszą współpracę.