Ćwiczenia z Identyfikacji Ofiar Katastrof (DVI)

Data publikacji 29.06.2023

W dniach 21 do 23 czerwca 2023 r. odbyło się szkolenie z zakresu Identyfikacji Ofiar Katastrof (DVI) zorganizowane przez Komórkę Regionalną I Zespołu DVI z Komendy Wojewódzkiej Policji Katowicach.

Komórka Regionalna I Zespołu DVI z Komendy Wojewódzkiej Policji Katowicach jest jedną z czterech takich struktur w Polsce, która w swoim zakresie działania ma między innymi organizowanie ćwiczeń, obejmujących różne warianty zdarzeń o charakterze masowym.

Jedno z takich przedsięwzięć, otwarte przez Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marka Nowakowskiego w obecności Zastępcy Komendanta Szkoły Policji właściwego w sprawach dydaktycznych insp. dr Gabrieli Sochy, odbyło się w Szkole Policji w Katowicach.

Podczas trzech dni funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego, prokuratorzy, lekarze medycyny sądowej, a także przedstawiciele Szkoły Policji w Katowicach omawiali zagadnienia teoretyczne związane z wystąpieniem tego typu zdarzeń, w tym metodykę oględzin miejsc katastrof, problematykę oględzin sektorowych, dokumentację czynności zespołu DVI, w tym fotograficzną, także uzyskaną przy użycia skanera 3D.

Kolejnym punktem były zajęcia praktyczne z wykorzystaniem Wielofunkcyjnego Centrum Symulacji szkoły, czyli między innymi zbieranie materiału dowodowego, śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia, symulacja czynności mających na celu dotarcie do krewnych osób zaginionych i zebranie danych ante mortem zgodnie z procedurą DVI oraz symulacja sekcji zwłok z udziałem m.in. lekarzy medycyny sądowej i prokuratorów.

Słuchacze naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w tych działaniach w charakterze funkcjonariuszy zabezpieczających miejsce zdarzenia, ale także osób, które zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń odgrywały osoby cywilne, udzielające informacji przydatnych do identyfikacji ofiar.

Wspólne ćwiczenia policjantów wraz z prokuratorami i lekarzami medycyny sądowej pozwalają na lepszą współpracę i podnoszenie kompetencji zespołów, przygotowywanych do wykorzystania rekomendowanych przez Interpol procedur na wypadek wystąpienia zdarzenia masowego skutkującego śmiercią wielu osób.

(Zobacz także: informacja KWP w Katowicach)