84. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji 01.09.2023

1 września upamiętniliśmy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej zapaleniem znicza pod obeliskiem na placu apelowym szkoły.

Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. logistycznych insp. Zbigniew Chrzęstek i przedstawiciele związków zawodowych zapalili dzisiaj znicz pod obeliskiem poświęconym policjantom województwa śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej oraz ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 r.

To chwila na wspomnienie wszystkich bohaterów walczących o wolność naszego kraju, a szczególnie tych, którzy sprzeciw wobec hitlerowskiej agresji przypłacili życiem.

1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską placówkę na Westerplatte bronioną przez załogę pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Tego dnia również zaatakowano polskie placówki na terenie Wolnego Miasta Gdańska, w tym gmach Poczty Polskiej, dzielnie broniony przez pocztowców. Te wydarzenia rozpoczęły trwającą niemal sześć lat II wojnę światową – największą i najkrwawszą w historii ludzkości, w której Polska poniosła ogromne straty.