Spotkanie grupy roboczej w Madrycie

Data publikacji 16.10.2023

Przedstawiciel Szkoły Policji w Katowicach asp. szt. dr Kamil Samiczak w dniach 10-11 października 2023 r. wziął udział w Madrycie w kolejnym spotkaniu Grupy roboczej ds. szkoleń z przestępstw z nienawiści dla organów ścigania („Working group on hate crime training for law enforcementˮ), funkcjonującej w ramach Komisji Europejskiej.

Prace grupy roboczej, której zadaniem jest opracowanie strategicznych koncepcji kształcenia związanych z wymienioną wyżej problematyką oraz umożliwienie ich integracji z systemami kształcenia państw członkowskich Unii Europejskiej, odbywały się pod kierownictwem przedstawiciela Komisji Europejskiej Tomasso Chiamparino oraz przedstawiciela CEPOL-u Elisabeth Zinschitz.

W spotkaniu tego gremium udział wzięli ponadto Minister Sprawiedliwości Hiszpanii Maria Pilar Llop Cuenca oraz przedstawiciele organizacji współpracujących z Ministerstwem Sprawiedliwości, a także przedstawiciele Ministerstwa Włączania Społecznego, Zabezpieczenia Społecznego i Migracji, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a także przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej. Polskę reprezentowali funkcjonariusze z Akademii Policji w Szczytnie i Szkoły Policji w Katowicach.

Minister Sprawiedliwości Hiszpanii i przedstawiciele organizacji współpracujących z tym ministerstwem podzielili się informacjami z prac legislacyjnych w zakresie zwalczania przestępczości motywowanej nienawiścią. Podkreślono rolę ministerstwa także w zakresie analiz tego typu czynów na terytorium Hiszpanii, jak również wskazano na istotne zadania, jakie realizuje ono w zakresie badań naukowych, publikowanych i przekazywanych następnie sądom i organom ścigania.

Prelegenci omówili i zaprezentowali dobre praktyki dotyczące szkoleń, których przedmiotem jest rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw z nienawiści.

Omówiono m.in. zasadność kontynuowania prac legislacyjnych w wymienionym obszarze. Uwzględniono także potrzebę utworzenia w krajach Unii Europejskiej w ramach struktur organizacyjnych organów ścigania komórek specjalistycznych ds. zwalczania przestępstw z nienawiści.