Dzień Edukacji Narodowej 2023

Data publikacji 17.10.2023

16 października br. o godz. 14.30 w auli Szkoły Policji w Katowicach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas którego Komendant Szkoły insp. Jarosław Gałuszka wraz zastępcami – insp. Zbigniewem Chrzęstkiem i insp. dr Gabrielą Sochą podziękował zgromadzonym policjantom i pracownikom za dotychczasową pracę na rzecz procesu dydaktycznego. Wręczono również odznaczenia i okolicznościowe ryngrafy.

Rozpoczynając uroczystość insp. Jarosław Gałuszka złożył życzenia wytrwałości i niegasnącego zapału w odpowiedzialnej pracy związanej ze szkoleniem policjantów, a także dziękował za zaangażowanie w pracę dydaktyczną. Podziękował również wszystkim pracownikom wspierającym działalność szkoły, po czym przystąpiono do wręczania odznaczeń i ryngrafów.

Odznaczeni zostali:

Złotym medalem „Za Długoletnią Służbę”:
podinsp. Witold Kreihs,
Danuta Podkowik,
Katarzyna Wicher.

Srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”:
podinsp. Tomasz Czylok,
podinsp. Aleksandra Konieczny,
podinsp. Lubomir Stasiak,
nadkom. Wojciech Mańka,
kom. Adam Kaliściak,
kom. Mariusz Szmołda,
Małgorzata Klimczyk-Słapa,
Justyna Łagódka,
Michał Spruch.

Brązową odznaką „Zasłużony Policjant”:
podkom. Grzegorz Urbańczyk,
st. asp. Marcin Grzondziel.

Mianowani na wyższe stanowiska służbowe zostali:
kom. Rafał Błoch,
kom. Michał Stępień,
kom. Łukasz Sowisz,
kom. Anna Mazurkiewicz,
podkom. Robert Czyżycki,
podkom. Krzysztof Głowacki,
podkom. Katarzyna Mazur-Niewiedział,
podkom. Anna Witkowska.

Pamiątkowe ryngrafy za długoletnią służbę i pracę w Szkole Policji w Katowicach otrzymali:
podinsp. Violetta Grudzień,
nadkom. Marcin Sędek,
podinsp. Witold Kreihs,
podinsp. Lubomir Stasiak,
podinsp. Andrzej Wilisowski,
Ireneusz Białas.

Medale za zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego z rąk jego przewodniczącego – Michała Szczęśniaka – otrzymali:
insp. Jarosław Gałuszka,
insp. Zbigniew Chrzęstek,
insp. dr Gabriela Socha,
nadkom. Paweł Sitko.

Na zakończenie uroczystości Komendanci Szkoły złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona auli podinsp. Piotra Urbańczyka.

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy Karty Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.