Aktualności

81. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej

Data publikacji 03.04.2024

3 kwietnia 2024 r. uczciliśmy 81. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej pod obeliskiem poświęconym policjantom województwa śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej oraz ofiarom zbrodni katyńskiej z 1940 r.

Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski oraz przedstawiciele Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach Grzegorz Grześkowiak i Jerzy Urbańczyk złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod obeliskiem znajdującym się na placu apelowym szkoły.

Katyńską zbrodnię poprzedziło wydanie tajnego rozkazu przez Ławrientija Berię, szefa NKWD w latach 1939-1945, „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR”, który stanowił podstawę do rozpoczęcia mordowania polskich jeńców wojennych i więźniów. 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Z Kozielska 4404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6287 jeńców z Ostaszkowa zabito w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a pogrzebano w dołach śmierci w miejscowości Miednoje.

Powrót na górę strony