Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 12.04.2024

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów, których zamordowano trzy lata wcześniej.


Dzisiaj pod obeliskiem upamiętniającym policjantów województwa śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej oraz ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 r. Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski zapalił znicz wraz z przedstawicielami związków zawodowych Magdaleną Kindlą i nadkom. Tomaszem Głuchowskim.

W 1940 r. funkcjonariusze NKWD dokonali ludobójstwa na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych — oficerów i policjantów — z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku "w hołdzie ofiarom oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Radzieckiego z 5 marca 1940 r."

Powrót na górę strony