Aktualności

Zajęcia z zakresu medycyny sądowej

Data publikacji 19.04.2024

17 kwietnia 2024 r. w ramach działalności koła naukowego „Fides”, prowadzonego przez Zakład Służby Kryminalnej, grupa 16 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-9/23 oraz SZP-1/24 wzięła udział w zajęciach z zakresu medycyny sądowej.

Uczestnicy podczas pobytu w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach, wysłuchali wykładu dotyczącego toksycznej strony środków jakie mogą być zażywane, ze szczególną troską o ich rozpoznawanie, zarówno za życia jak i po śmierci oraz o obszarach badawczych pracowni genetyki sądowej, w zakresie ustalenia pokrewieństwa pomiędzy osobami, identyfikacji sprawców przestępstw, śladów biologicznych.  Wykłady te wygłoszone były przez przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Słuchacze mogli również z bardzo bliska, zobaczyć pracę specjalisty lekarza medycyny sądowej oraz wysłuchać prelekcji, m.in. o sposobach ustalenia znamion śmierci,  rozpoznawania przyczyn zgonu, ustalaniu rodzaju mechanizmu powstania obrażeń, które bezpośrednio wpłynęły na ciąg przyczynowo-skutkowego, doprowadzający do śmierci. Zajęcia prowadzone w ten sposób miały na celu ukazanie, że każdy nawet najdrobniejszy szczegół, którego doszuka się specjalista, pomaga w prowadzeniu śledztwa, rekonstruowaniu poszczególnych faz zdarzenia.

Udział w takim przedsięwzięciu wzbogaca wiedzę z zakresu kryminalistyki i pozwala na lepsze przygotowanie funkcjonariuszy Policji do przyszłych wyzwań służby, zarówno w pionie prewencji, jak i w pionie kryminalnym lub śledczym.

Powrót na górę strony