Przygotowania do turnieju służby dyżurnej

Data publikacji 19.04.2024

W dniach 18-19 kwietnia 2024 r. w Szkole Policji w Katowicach odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do organizacji i przeprowadzenia IV Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji.

Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń objął swym patronatem IV Ogólnopolski Turniej Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji. Realizacją turnieju z ramienia Komendy Głównej Policji zajmuje się Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji przy współudziale Szkoły Policji w Katowicach, a jego finał rozegrany zostanie w dniach 20-22 listopada 2024 roku w Szkole Policji w Katowicach.

Zgodnie z Decyzją Komendanta Głównego Policji w sprawie powołania zespołu do organizacji i przeprowadzenia IV Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji powołano zespół, do prac którego zostali skierowani przedstawiciele szkół Policji posiadający wysoki poziom przygotowania zawodowego. W dniach 18-19 kwietnia 2024 r. w Szkole Policji w Katowicach odbyło się pierwsze spotkanie zespołu na czele z przewodniczącym insp. Adamem Szelińskim – zastępcą dyrektora Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji wraz z przedstawicielami Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji, Akademii Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoły Policji w Słupsku oraz Szkoły Policji w Katowicach. Celem było opracowanie regulaminu Turnieju, jego harmonogramu oraz preliminarza. Spotkanie zainaugurował insp. Zbigniew Chrzęstek – zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach właściwy w sprawach logistycznych, który podkreślił, że współorganizacja tego ważnego przedsięwzięcia jest jak zawsze wielkim zaszczytem dla Szkoły Policji w Katowicach.

Ustalono, że Turniej zostanie przeprowadzony dwustopniowo:

• I stopień – uczestniczą w nim wszyscy policjanci, którzy w dniu przystąpienia do zawodów są mianowani albo powierzono im pełnienie obowiązków na stanowisku dyżurnego/zastępcy dyżurnego w jednostkach organizacyjnych Policji KMP/KPP/KRP, komisariatu Policji i komisariatu specjalistycznego Policji;
  • II stopień – finał turnieju, do którego przystąpią najlepsi zawodnicy wyłonieni indywidualnie przez poszczególne jednostki organizacyjne Policji.

Finał turnieju składać się będzie z „symulacji pełnienia służby na stanowisku kierowania” w tym przyjęcia zgłoszenia, jego rejestracji w policyjnych systemach teleinformatycznych, kierowania siłami i środkami, dokumentowania wykonanych czynności oraz w drugiej kolejności z „testu wiedzy policyjnej”, który obejmuje problematykę z zakresu działania policjantów pełniących służbę na stanowisku kierowania jednostek organizacyjnych Policji.

Podkreślić należy, że profesjonalizacja działań Policji wymaga stałego podnoszenia wiedzy i umiejętności zawodowych policjantów służby prewencyjnej. Powyższy turniej jest zwieńczeniem procesu całorocznego doskonalenia zawodowego policjantów realizujących zadania związane z wykonywaniem czynności służbowych na stanowiskach kierowania jednostek organizacyjnych Policji.

Główny Sztab Policji Komendy Głównej Policji oraz Szkoła Policji w Katowicach jako organizatorzy życzą powodzenia, odwagi oraz wytrwałości w przygotowaniach wszystkim uczestnikom na każdym etapie IV Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji.