Szkolenie dla Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Data publikacji 25.04.2024

W dniach 22-23 kwietnia 2024 r. przeprowadzone zostało pierwsze w tym roku doskonalenie zawodowe dla operatorów numerów alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach z części ogólnej prawa karnego materialnego i prawa wykroczeń oraz z zakresu ustawowych znamion wybranych przestępstw i wykroczeń, które zapoczątkowało kolejny cykl szkoleń realizowanych w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach a Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach.

Celem doskonalenia zawodowego, które odbyło się w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach było podniesienie i utrwalenie wiedzy operatorów numerów alarmowych Centrum Powiadamiania Ratunkowego w zakresie obsługi zgłoszeń alarmowych związanych z czynami zabronionymi.

Wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej ze Szkoły Policji w Katowicach zapoznali operatorów numerów alarmowych z częścią ogólną prawa karnego materialnego i prawa wykroczeń, a także z wybranymi czynami zabronionymi z kodeksu karnego, kodeksu wykroczeń oraz ustaw szczególnych, które najczęściej pojawiają się w zgłoszeniach.

Pracowano nad umiejętnością selekcji tych zgłoszeń oraz gromadzenia podstawowych danych z nimi związanych. Podczas doskonalenia omówiono jak prawidłowo kwalifikować zdarzenia jako czyny zabronione oraz jak właściwie opracować skrócony ich opis. Poruszone zostało wiele tematów mających wpływ na codzienną współpracę Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Policją oraz wymieniono się doświadczeniami codziennej pracy, co na pewno przyczyni się do podniesienia poziomu pracy obu tych podmiotów.