Warsztaty metodyczne z zakresu pierwszej pomocy

Data publikacji 28.09.2018

W dniach od 5 do 7 września 2018 r. w Szkole Policji w Katowicach odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół policyjnych oraz dla osób realizujących szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Koordynator Ratownictwa Medycznego KGP Panią Małgorzatę Wlaź we współpracy z Wydziałem Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach reprezentowanym przez podkom. Stanisława Stachowiaka i st.sierż. Grzegorza Mecnera oraz Szkołą Policji w Katowicach.

W pierwszym dniu uczestnicy warsztatów wysłuchali wykładu dotyczącego pierwszej pomocy w teorii i praktyce przeprowadzonego przez ratowników medycznych z bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w kraju jak i za granicą - Panem Tomaszem Lemmem oraz Marcinem Gałkiewiczem. Po części teoretycznej nastąpiła część warsztatowa, w czasie której uczestnicy mogli zastosować w praktyce pierwszą pomoc w warunkach zadymienia i ograniczonej widoczności. W drugiej części dnia uczestniczący w warsztatach policjanci mieli możliwość zwiedzić Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W Centrum można było zobaczyć w jaki sposób i na jakim sprzęcie studenci przygotowują się do diagnozowania i leczenia.

W drugim dniu spotkania odbyły się warsztaty na terenie OPP w Katowicach pod tytułem „Współpraca Zespołów Ratownictwa Medycznego z Pododdziałem Zwartym Policji w sytuacji agresywnych osób poszkodowanych lub rannych policjantów”. Ta część warsztatowa była wspólna dla policjantów i ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Dała ona możliwość wymiany doświadczeń obu stronom: ratownicy mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem jaki jest używany przez policjantów w szczególności z umundurowaniem typu PZ oraz dowiedzieli się jak zabezpieczyć broń służbową rannego policjanta. Policjanci mogli z kolei skorzystać z bogatego doświadczenia ratowników w kwestii udzielania pierwszej pomocy. W pokazie uczestniczyli także policjanci Zespołów Medycznych OPP, którzy podzielili się wiedzą dotyczącą ich pracy jak i zaprezentowali sprzęt, na którym pracują na co dzień oraz kompetencje w zakresie medycznych czynności ratunkowych.

W trzecim dniu omówiona została metodyka i organizacja doskonalenia lokalnego w KWP w Katowicach dot. pierwszej pomocy przedstawiona przez  policjantów z Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach. Na końcu Koordynator Ratownictwa Medycznego KGP pani Małgorzata Wlaź podsumowała warsztaty.