Zajęcia dla aplikantów prokuratorskich - Aktualności - Szkoła Policji w Katowicach

Aktualności

Zajęcia dla aplikantów prokuratorskich

Data publikacji 18.02.2019

Po raz kolejny w dniach 13-15 lutego 2019 r. zostały przeprowadzone w Szkole Policji w Katowicach zajęcia dla 92 aplikantów prokuratorskich z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie z zakresu oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczenia śladów kryminalistycznych.

Ponownie teren naszej szkoły był przedmiotem czynności oględzinowych. Specyfika sal symulacyjnych pozwoliła na realne przeprowadzenie czynności procesowych w postaci oględzin. Adepci prokuratorscy w czasie przeprowadzonych zajęć brali czynny udział w symulacji oględzin miejsca zabójstwa oraz wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Symulacje zostały przeprowadzone wspólnie z wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach oraz doświadczonymi funkcjonariuszami garnizonu śląskiego Policji realizującymi tego typu czynności procesowe w ramach codziennej służby. Podczas tegorocznych zajęć na miejscu symulacji zdarzenia drogowego zaprezentowano możliwości techniczne wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego.

Dodatkowo aplikanci prokuratorscy wzięli udział w czynnościach związanych z ujawnianiem i zabezpieczeniem różnorodnych śladów kryminalistycznych a w szczególności: daktyloskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych i biologicznych. Zapoznali się również z możliwością wykorzystania luminolu podczas ujawniania i zabezpieczania zatartych plam krwawych. Wiedza oraz umiejętności praktyczne zdobyte i utrwalone w trakcie przeprowadzonych zajęć pomogą przyszłym prokuratorom w realizacji tak ważnej czynności procesowej jaką są oględziny miejsca zdarzenia.